מים ובריאות

הכרה מחודשת בכוח המרפא של המים

מים נחשבים מקור החיים, הם תנאי הכרחי לקיום חיים על פני כוכב הלכת שלנו עד כדי כך שנסיונות למצוא חיים במקומות אחרים ביקום מתמקדים בראש ובראשונה באיתור גופים שמיימיים שיש בהם מים.
למעלה משני שליש מגופנו הוא מים, שמירה על כמות מים מספקת בגוף היא קרירטית ומערכות שונות דואגות למשק מים תקין בגופנו, בראשן הכליות, בלוטות הזיעה ותחושת הצמא המעודדת אותנו לשתות.

למים תכונות ייחודיות רבות, הם החומר היחיד המתקיים בכל שלושת מצבי הצבירה בטווח הטמפרטורות המצוי באופן טבעי בכדור הארץ. במעבר מנוזל למוצק צפויה ירידה בנפח בגלל סידור צפוף יותר של המולוקולות, לא כך במים, תופעה המכונה האנומליה של המים אחראית לכך שמים מוסיפים כ-7% לנפחם בטווח הטמפרטורות 0 עד מינוס 4 מעלות צלזיוס. זו הסיבה שקרח צף על מים נוזלים, עניין לו חשיבות מכרעת באופן בו מתנהל כוכב הלכת שלנו.

אין פלא שבתרבויות עתיקות רבות מים שיחקו תפקיד מרכזי בשמירה על בריאות הגוף הנפש.
הרפואה המודרנית העבירה את המיקוד מראיה מערכתית כוללת לפירוט ליקויים בריאותיים כאילו הם כשלים נקודתיים במנגנון כזה או אחר. גישה זו תרמה לכך שעד לעת האחרונה חדלנו מלהתייחס לכוחם המרפא של המים בכובד הראש הראוי. בשנים האחרונות, במקביל לפתיחות גוברת ונכונות להכיר בתהליכי ריפוי הוליסטיים (מן המילה Whole – שלם), המים זוכים לעדנה מחודשת ותחום טיפולי שלם חדש נולד תחת השם "הידרוטרפיה" שפירושו בעברית פשוט "טיפול במים".

טיפולי מים עד כה נעשו בציפה
ישנם מגוון טיפולי מים העשויים לסייע להתמודד עם אתגרים בריאותיים שונים. כך למשל עיסוי בשיטת וואטסו, רחצה בבריכות מים חמים עשירים במינראליים ואפילו בילוי זמן בג'אקוזי, בריכת זרם או סתם אמבט חם. המשותף לכל טיפולי ההידרוטרפיה שהיו בנמצא עד אוקטובר 2018 הוא שכולם מתרחשים על פני המים כאשר הראש בחוץ למשך רובו המוחלט של משך הטיפול. הסיבה להגבלת השהייה לאזור פני המים היא כמובן הצורך לנשום.

לשהייה מתחת לפני המים ערך מוסף עצום
כל מי שזוכים לבלות זמן מתחת למים, צוללים ספורטיביים למשל, יודעים לספר על הערך המוסף העצום שיש לעצם השהייה מחת למים. קשה מאוד לצאת מאוכזבים מצלילה. למעשה, כל עוד החוויה הייתה חופשית מתחושת חרדה או אי נעימות פיזית משמעותית כל מי שמוציא ראש מן המים לאחר צלילה חש, במידה כזו או אחרת, אופוריה, התרוממות רוח, מיקוד שקשה להשיג בדרכים אחרות.

במהלך תקופתנו העוברית חווינו כולנו שהייה בתווך נוזלי, אולי בשל כך קשה לשים את האצבע על מקור כוחם של המים, מה בדיוק קורה לנו כשאנו שוהים ונושמים מתחת למים, שהיה ארוכה מספיק, כזו המאפשרת רגיעה והתבוננות פנימית. מזה כחודש ימים שאנו מציעים חווית מדידייב, מדיטציה תת מימית, לקהל הרחב, הנסיון הפרקטי מתחיל להצטבר והנחת העבודה שהובילה אותנו להקים מרכז למדיטציה תת מימית "מחזיקה מים", אין ספק שהפוטנציאל לעשות טוב קיים, השאלה היא עד כמה נצליח, כבני אדם, לממש אותו.